Kaip jaunai šeimai įsigyti būstą be banko paskolos?

Būsto įsigijimas jaunoms šeimoms visada buvo ir bus didelis iššūkis. Bankų pozicija aiški – net jei tai ir visiškai naujos statybos butas didmiestyje, ruoškite 15-20 procentų dydžio pradinį įnašą iš savo lėšų. Jei jauna šeima ieško įsigyti nedidelį 60 kv. m. butą Vilniuje, jo kaina gali būti apie 90-120 tūkst. eurų. Tokiu atveju pradinis įnašas būsto paskolai bus ne mažesnis, nei 13,5-18 tūkstančių eurų. Reikia pripažinti, dažnai jaunai šeimai su mažamečiais vaikais tai labai didelė suma, kurios nepavyksta surinkti nei skolinantis iš giminių ar parduodant mažos vertės paveldėtą nekilnojamą turtą kur nors provincijoje. Padėtis atrodo beviltiška. Juo labiau, kad tos sumos pradiniam įnašui neišeis pasiskolinti, kaip vartojamosios paskolos iš banko ar kredito unijos. Bankas tiesiog įvertins, kaip finansinį įsipareigojimą ir nebeduos būsto paskolos… Beto, Lietuvos bankas draudžia skolinti ir skolintis pradiniam įnašui. Situacija labai sudėtinga ir kebli. Ką daryti?

Valstybės parama būsto paskolai

Išeitys yra dvi. Pirmoji – kreiptis į valstybę pagalbos. Valstybė jaunoms šeimoms kartais suteikia nedideles paskolas pirmam būstui įsigyti. Dviejų ir daugiau asmenų šeimoms gali būti suteikiama iki 87 tūkstančių eurų kompensacija. Tokios kompensacijos turėtų pakakti pradiniam įnašui. Čia yra keletas sąlygų:

  • Šeimos nariai negali turėti kito nekilnojamo turto, arba turėti mažas patalpas, kur šeimos nariui tenka iki 14 kv. m. – bendrabučio kambarys bent 28 kv. m. ploto;
  • Šeimos pajamos yra nedidelės, kiekvienais metais jos deklaruojamos;
  • Kompensacijos būsto kreditams išmokamos tik tuo atveju, jei specialiame savivaldybės būsto fonde yra lėšų.

Jei kalba eina apie didmiesčius Vilnių, Kauną ir Klaipėdą, kur yra šimtai tokių jaunų šeimų, šansai gauti tokią kompensaciją yra gana kuklūs – tą pripažįsta ir valdininkai, tvarkantys tokius kompensacijų prašymus. Juk buto reikia ne po kelių metų, o dabar…

Kaip išperkamoji nuoma gali padengti pradinį įnašą

Antroji išeitis kaip gauti būsto paskolą be pradinio įnašo yra Ren2Buy paslauga. Lietuvoje tai yra gana nauja finansinė paslauga, sukurta būtent jaunoms šeimoms, neturinčioms lėšų sumokėti pradinio įnašo bankui siekiant būsto paskolos.

Rent2Buy paslaugos esmė yra gana paprasta. Jūs nuomojatės norimą įsigyti butą iki to laiko, kol sukaupsite pradiniam įnašui reikalingą sumą. Tai vadinamoji išperkamoji nuoma, kai mokate už savo turtą dalimis tiesiogiai pardavėjui, o ne bankui. Tokia sutartis sudaroma 24-36 mėnesiams. Kiekvieną mėnesį mokate nuomą. Per 36 mėnesius (3 metus) sukaupiama tam tikra suma, kuri fiksuojama kaip pradinis įnašas, sumokėtas tiesiogiai pardavėjui. Tada lieka kreiptis į banką dėl likusios dalies (70-85 proc. nuo kainos) finansavimo. Kai paskola gaunama, bankas pardavėjui sumoka likusią sumą ir butas tampa jau šeimos nuosavybe.

Kodėl verta rinkti išperkamąją nuomą

Kaip tai atrodo su skaičiais? Kaip skaičiuojamas tas būsto paskolos pradinis įnašas?

Jei jauna šeima nori įsigyti 100 000 eurų vertės butą su apdaila, kad iš karto galėtų pradėti gyventi, bankas greičiausiai pareikalaus sumokėti pardavėjui 15 proc. pradinį įnašą. Tai rimta suma – 15 000 eurų. Jei pardavėjas sutinka pasirašyti išperkamosios nuomos sutartį 36 mėnesiams, reiškia tas 15 tūkstančių eurų turės būti sumokėtas per trejus metus mokant kas mėnesį apie 900 eurų (tikslų skaičiavimą su paaiškinimais galite rasti mūsų specialioje Rent2Buy skaičiuoklėje). Kalba eina apie naujos statybos būstą naujai statomuose Vilniaus ir Kauno daugiabučiuose, kur butų nuomos kainos yra 600-900 eurų.

Jauna šeima kas mėnesį trejus metus moka po 900 eurų, gyvena naujai įrengtame naujos statybos bute (jį nuomoja iš pardavėjo), o po trijų metų gauna banko paskolą ir toliau jau moka įmokas tiesiogiai bankui. Kaip jums tokia idėja? Kol kas tai tikriausiai vienintelis legalus būdas kaip gauti paskolą būstui visai be pradinio įnašo arba su gerokai mažesniu reikalaujamu pradiniu įnašu.

Kodėl būtent Rent2Buy? Ar nepakaktų išperkamosios nuomos?

Kuo skiriasi Rent2Buy ir tradicinė išperkamosios nuomos paslauga

Rent2Buy paslauga yra labai panaši į tradicinę išperkamąją nuomą. Skirtumas yra tas, kad Rent2Buy padengia tik pradinį įnašą, o išperkamoji nuoma – visą būsto kainos sumą. Deja, Lietuvoje mažai pardavėjų, kurie dirba su išperkamąja nuoma, tad būstų pasirinkimas nėra didelis. Su Rent2Buy galima įsigyti ir nebe naujos statybos butus, taip pat butus su baldais, jau visiškai įrengtus, tinkamus gyventi iš karto.

Rent2Buy sutartis galioja daugiausiai 36 mėnesius. Išperkamoji nuoma galioja iki 10 metų – 120 mėnesių. Tokiu būdu įsipareigojimas yra gana ilgas, tačiau įmokos bus gana didelės. Jaunoms šeimoms bankai duoda paskolas ir 30 metų laikotarpiui, tad paskolos ir palūkanų įmokos būna labai nedidelės. Jaunai šeimai mokėti 1000-1500 mėnesines išperkamosios nuomos įmokas dešimt metų gali būti rimtas finansinis iššūkis, todėl ir verta apsvarstyti tik pradinio įnašo finansavimą išperkamosios nuomos būdu.

Tiesa, Rent2Buy itin aktualu toms jaunoms šeimoms, kurių nariai dirba užsienyje, užsiima smulkiu verslu, prekyba, grožio paslaugomis ar menais. Banke yra dažnai reikalaujama 6 mėnesių darbo stažo arba 24 mėnesių darbo stažo dirbant su verslo liudijimu ar individualia veiklą. Tokiu atveju Rent2Buy yra tikras išsigelbėjimas.

Susidomėjote? Mūsų puslapyje galite pasižiūrėti ir kokius butus galite įsigyti naudodamiesi Rent2Buy paslauga.

Dažniausiai užduodami klausimai

Turite klausimų? Parašykite mums

Compare